Preporuke organizacija u strukturi Crvenog križa Federacije BiH za učesnike Marša mira 2017
Crveni križ Federacije BiH sa svojom strukturom tradicionalno učestvuje u obilježavanju godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice od 2004. godine, kada je po prvi put organizovan Marš mira.
Pored sanitetskog obezbjeđenja događaja koji se realizuju pri obilježavanju godišnjice- Marš mira, Motormaraton i sam dan ukopa posmrtnih ostataka 11. juli, stručna služba Crvenog križa Federacije BiH i organizacije Crvenog križa Kantona Sarajevo i općina Goražde, Ilidža, Kiseljak i Novo Sarajevo, pružaju i logističku podršku u vidu postavljanja šatorskog naselja u Ljeljan dolu za učesnike Marša koji polaze iz Žepe (09.-10. 07.).
Sanitetsko obezbjeđenje tokom trajanja Marša na pravcu Nezuk- Potočari koordinira Crveni križ Tuzlanskog kantona, odnosno koordinator dr. Fejzo Džafić. Šest timova za sanitetsko obezbjeđenje Marša i jedan logistički tim uključuju članove (volontere i uposlenike) organizacija Crvenog križa iz grada Bihaća i Tuzle, te općina Srebrenik, Banovići, Lukavac, Doboj Istok, Gračanica, Sapna, Živinice, Čelić, Kakanj, Kalesija, Srebrenica i Bratunac. Za sanitetsko obezbjeđenje 11.07. u Potočarima zadužena je višenamjenska terenska jedinica Crvenog križa Kantona Sarajevo. U posljednje dvije godine, naši volonteri pružaju uslugu sanitetskog obezbjeđenja i učesnicima Motormaratona, na pravcu Sarajevo-Srebrenica, a ove godine u tu svrhu angažovanai su stručna služba Crvenog križa Federacije BiH i ekipa za sanitetsko obezbjeđenje Crvenog križa općine Kakanj. Pored navedenog, naši timovi pružaju uslugu i psihosocijalne podrške, kako učesnicima, tako i porodicama preminulih osoba.
Kako bi Marš mira prošao u što boljem redu i sa što manje potreba za intervencijama sanitetskih timova, donosimo preporuke učesnicima, podučeni dugogodišnjim iskustvom naših sanitetskih timova:
- Obavezno ponijeti sredstvo za zaštitu kože od sunca sa visokim faktorom i koristiti ga za zaštitu dijelova tijela izloženih suncu (glava, ruke,…)
- Nositi pokrivalo za glavu (kapa, šešir, mahrama i sl.)
- Imati dovoljno donjeg veša (pamučnog) za presvlačenje, po mogućnosti gaće bokserice, kako bi se smanjilo trenje među nogama i eventualni ojedi
- Imati dovoljan broj čarapa, najbolje vunenih, koje treba često mijenjati, kako bi se smanjila mogućnost nastanka žuljeva na nogama
- Udobna obuća također smanjuje mogućnost nastajanja žuljeva
- Imati dovoljnu količinu vode sa sobom i unositi je kako bi se izbjegao gubitak tečnosti
- Obezbjediti dovoljan unos soli (jesti više paradajza, banana i drugog sezonskog voća i povrća)
- Preporučljivo je sa sobom nositi neki multivitaminski preparat, najbolje u obliku šumećih tableta i piti ga, otopljenog u vodi, na pauzama
- Sa sobom nositi jedan ili dva prva zavoja; jedan paketić “Hansaplast”-a
- Imati dovoljan broj (pamučnih) majica za presvlačenje; oznojena osoba ima veću mogućnost prehlađivanja kad je na njoj mokra majica
- Imati nepromočivu kabanicu, da bi se cijelo tijelo moglo zaštititi u slučaju padavina
- Ne pristupati Maršu u kratkim pantalonama, izuzev ako se ne nose vunene čarape ili “gamaše” do pod koljena (štite od mokre trave, krpelja, ujeda zmije)
- Voditi računa o ujedima krpelja – ukoliko na sebi nađete krpelja, potražite stručnu medicinsku pomoć, nemojte ga skidati sami!
- Koristiti sredstva za zaštitu od ujeda insekata (komaraca); ” Autan ” – sprej ili krema
- Ne konzumirati alkohol tokom marširanja!
- Brzinu hoda u koloni prilagoditi pješaku koji nije istreniran
- Odmarati se uvijek kada se za to osjeti potreba
- Pri hodanju koristiti štapove za planinarenje, naročito osobe koje imaju probleme sa zglobovima i kostima (spondiloza, artritis)
- Pri pojavi bola iza grudne kosti ODMAH zatražiti medicinsku pomoć !
- Za sve potrebne intervencije iz domena prve pomoći obratiti se volonterima Crvenog križa koji prate kolonu, a osposobljeni su za pružanje prve pomoći
- Osobe sa kroničnim bolestima i pod stalnom farmakoterapijom ili pod nadzorom ljekara trebale bi prethodno dobiti saglasnost ljekara za učešće i držati se uvijek u blizini mobilnih medicinskih timova !
- U pratnji kolone su i ekipe hitne medicinske pomoći, kojima se treba obratiti za sve intervencije koje zahtijevaju medicinsku pomoć
- Poštovati “Kodeks ponašanja” i upute koje je izdao Organizator marša
Ove godine, organizacije u strukturi Crvenog križa Federacije BiH za potrebe obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice 9 sanitetskih i 2 logistička tima sastavljenih od preko 90 volontera i uposlenika organizacija Crvenog križa, te 20 šatora (Ljeljan do) za 400 učesnika Marša koji polaze iz Žepe i 12 vozila.
Dugogodišnji donatori Crvenog križa Federacije za realizaciju ovih aktivnosti su delegacija Međunarodnog komiteta Crvenog križa u Sarajevu, Bosnalijek i Fenix.