Events for Novembar 2022

Crveni križ Kantona Sarajevo danas je u Vilsonovom šetalištu u Sarajevu realizirao  22.   Kantonalno takmičenje  iz pružanja prve pomoći ekipa osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo.

Suorganizatori takmičenja bili su Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS/ Prosvjetno pedagoški zavod Kantona Sarajevo i Općinska organizacija Crvenog križa Novo Sarajevo.

Takmičenju je ispred Crvenog križa Federacije BiH prisustvovala Nevenka Milanović, saradnica za zdravstvenu djelatnost.

Takmičenje je manifestacija koja ima za cilj motivisanje mladih za masovnije i kvalitetnije izučavanje i savladavanje elementarnih znanja i vještina u pružanju prve pomoći, te provjeru osposobljenosti mladih iz oblasti pružanja prve pomoći i unapređenje opšteg stanja zdravstvene zaštite i zdravstvene kulture mladih.

Ovo takmičenje održano je u okviru Programa obilježavanja Svjetskog dana i Nedjelje Crvenog krsta/križa i Crvenog polumjeseca (08. -15.05.2017.g.) i kada Crveni križ Federacije BiH obilježava jubilarnih 20. godina svoga djelovanja. U isto vrijeme, obilježavamo i 105 godina Crvenog križa/krsta u Bosni i Hercegovini.

Na ovom takmičenju, u konkurenciji osnovnih i srednjih škola, učestvovale su pobjedničke ekipe sa održanih općinskih takmičenja.

Konkurencija osnovnih škola: OŠ „Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak“ – Centar, OŠ „Mula Mustafa Bašeskija“ – Stari Grad, OŠ „Pofalići“ – Novo Sarajevo, OŠ „Stari Ilijaš“ Ilijaš, OŠ „Zahid Baručija“ Vogošća,  Druga OŠ Ilidža, OŠ „Aleksa Šantić“ – Novi Grad i OŠ „Zaim Kolar“ Trnovo.

Konkurencija srednjih škola: JU SŠ Poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti – Stari Grad,   Srednjoškolski centar Vogošća, Četvrta gimnazija  Ilidža, Treća gimnazija – Novo Sarajevo, Srednja elektrotehnička škola – Novi Grad  i  Druga gimnazija- Centar.

Takmičenje je održano po kružnom sistemu na poligonima na kojima su imitirane situacije sa više povrijeđenih kao u realnim događajima.

Rezultati takmičenja:

Konkurencija osnovnih škola

  1. Mjesto – ekipa   OŠ „Pofalići“
  2. Mjesto – ekipa  Druge osnovne škole Ilidža
  3. Mjesto  – ekipa OŠ „Mehmed beg Kapetanović Ljubušak“
  4. Mjesto – ekipa OŠ „Aleksa Šantić“
  5. Mjesto – ekipa OŠ „ Mula Mustafa Bašeskija“
  6. Mjesto – ekipa OŠ „Stari Ilijaš“
  7. Mjesto – ekipa OŠ „Zahid Baručija“
  8. Mjesto – ekipa OŠ „Zaim Kolar“

Konkurencija srednjih škola

  1. Mjesto – ekipa  Treće  gimnazije Sarajevo
  2. Mjesto – ekipa  Druge gimnazije  Sarajevo
  3. Mjesto  – ekipa  Srednje elektrotehničke škole
  4. Mjesto – ekipa   Četvrta gimnazija Ilidža
  5. Mjesto – ekipa    JU SŠ poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti
  6. Mjesto – ekipa   Srednjoškolskog  centra  Vogošća

Pobjedničke ekipe predstavljat će Kanton Sarajevo na predstojećem Federalnom takmičenju.